Co czeka programmatic w 2017 roku?

Co czeka programmatic w 2017 roku?

Niemal każda firma robi podsumowanie mijającego roku. Jest to doskonała okazja, aby wziąć pod lupę sytuację, jaka panuje na rynku reklamy internetowej w celu porównania go do innych mediów, a także oszacowania dynamiki i wartości przekazów reklamowych.

Szybki rozwój cyfrowego rynku i technologii niesie za sobą wiele wyzwań. Równolegle ze zmianami jakie powoduje korzystanie z Internetu oraz wzrost ilości danych, istnieje wiele kwestii, które muszą być zweryfikowane przez badaczy i analityków. Znaczące dla przyszłości tego medium są przepisy, które wprowadzają kluczowe modyfikacje, głównie w odniesieniu do poufności, bezpieczeństwa i własności intelektualnej.

Jednym z wielu elementów, który przyśpiesza rozwój rynku programmatic jest uniwersalna i wzajemna kompatybilność produktów. Z każdym rokiem jest coraz więcej narzędzi i kanałów medialnych, które są zintegrowane pod znakiem dedykowanych platform. Dodatkowo, główni gracze na rynku reklamy dostarczają rozwiązania, które blokują dostęp do niektórych zasobów dla innych narzędzi.

Oto nasze przewidywania, jak programmatic może wyglądać w 2017 roku:

  • Wideo – to format reklamowy, który jest coraz poważniej brany pod uwagę przy tworzeniu planów mediowych. Wdrożenie rożnych formatów reklamowych z kategorii wideo do modelu programmatic stwarza duży potencjał pod względem efektywności i sprzedaży. Wprawdzie na rynku środkowoeuropejskim, w tym Polsce, programmatic wideo jest wciąż ograniczone, jednak najbliższe lata mają to zmienić.
  • Rich Media – osiągają średnio cztery razy większą skuteczność oraz siedmiokrotnie większe zaangażowanie. Nie bez powodu to najszybciej rozwijający się format reklamy display w Polsce i na świecie. Rich Media przekłada się na bardzo lukratywne wyniki. Według prognoz Adform – w 2017 wydatki na PRM powinny wzrosnąć do 30%.
  • Native ads – możliwości reklamy natywnej dają reklamodawcom szeroki wybór sposobów zaangażowania użytkowników poprzez różnorodność form i kategorii. Dzięki elastyczności w doborze formatów możliwe jest rozległe działanie na rzecz efektywności.
  • Automated Guaranteed – nie jest aukcją i zawiera stałe ceny za CPM. Jednak przy tym formacie pojawiają się pewne problemy. Zasadniczą różnicą pomiędzy wydawcami a reklamodawcami jest to, że ci pierwsi są doskonale przygotowani pod względem technologicznym. W związku z tym, na rynku wciąż brakuje systemów, które są w stanie wysyłać rozkazy reklamowe do centrali dostawcy Automated Guaranteed.

Jak rozpocznie się rok 2017? Tego wciąż nie wiemy. Przekonamy  się o tym  w ciągu kilku najbliższych dni.

Źródło: Raporty IAB- Perspektywy Rozwojowe Reklamy Online w Polsce 2016/2017