Automated Guaranteed – jak to działa?

Automated Guaranteed – jak to działa?

Rozwój nowoczesnych technologii determinuje sposób, w jaki przedsiębiorcy muszą prowadzić swój biznes. Z tego względu warto być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, a co najważniejsze -skutecznie wprowadzać je do swojej firmy, by z reklam w Internecie uzyskiwać znaczne przychody. 

W poprzednim poście przedstawiliśmy Wam PMP – jak działa i jakie ma zalety. Jeżeli ominęliście ten wpis, a chcielibyście dowiedzieć się czym jest Private Marketplace, kliknijcie tutaj.

Kontynuujemy naszą serię wyjaśniającą podstawowe pojęcia reklamy w Internecie. Jak wspominaliśmy w ostatnim wpisie, dzisiaj zajmiemy się Automated Guaranteed.

Krótka historia

Pierwotnie, większość przedstawicieli rynku reklamowego miało tendencję do używania modelu RTB (real time bidding). Wydaje się to dość wygodnie, ponieważ opiera się on na idei aukcji zakupowych, oferując optymalne możliwości dla każdego. Niemniej jednak rozwój branży prowadził nabywców reklam do poszukiwania alternatywnych opcji zakupu powierzchni reklamowych. Wprowadzenie większej ilości formatów wymaga stałej i dokładnej ich kontroli. Stały rozwój branży stworzył nowe możliwości zarówno dla kupujących, jak i sprzedających (reklamodawców i wydawców). Poprawi się nie tylko bezpieczeństwo i wiarygodność, a także będzie lepsza przejrzystość działań.

Istota Automated Guaranteed

Automated Guaranteed znany również jako Programmatic Guaranteed czy Programmatic Reserved, jest jednym z najbardziej mylących pojęć w branży reklamowej. Mimo, iż różni specjaliści nazywają ten format inaczej, to wszystkie te pojęcia znaczą to samo. Automated Guaranteed jest miejscem, gdzie powierzchnia reklamowa jest prowadzona automatycznie po gwarantowanej cenie, a negocjacje na linii kupujący a sprzedający mogą przejść do bezpośrednich relacji. Oznacza to, że Automated Guaranteed nie jest aukcją i zawiera stałe ceny za CPM.
Pojawiają się jednak pewne problemy. Zasadniczą różnicą pomiędzy Wydawcami a reklamodawcami jest to, że ci pierwsi są doskonale przygotowani pod względem technologicznym. W związku z tym, na rynku wciąż brakuje systemów, które są w stanie wysyłać rozkazy reklamowe do centrali dostawcy Automated Guaranteed.

Jednakże, Automated Guaranteed ma ogromna zaletę, a mianowicie najwyższy priorytet w transakcjach programmatic w porównaniu do sprzedaży bezpośredniej. Powierzchnia reklamowa nie jest dostępna w sieciach czy platformach, dając reklamodawcy prawo wyłączności. W związku z tym są w stanie uzyskać szybki dostęp w jak najkrótszym czasie. Wydawcy z kolei, uzyskują niższe koszty realizacji reklam (ze względu na automatyzację) i większe stawki CPM.

Dlaczego o tym mówimy?

Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się skoncentrować na wyjaśnieniu tych pojęć (Automated Guaranteed, Private Marketplace) jest to, że istnieje wiele nieścisłości dotyczących tego tematu, a wielu wydawców i blogerów stosuje różne określenia dla tych samych pojęć. Problem polega na tym, że wielu z nich tego wszystkiego nie rozumie. Według Association of National Advertisers, tylko 26% reklamodawców rozumie czym jest i często używa programmatic. Oznacza to, że przed nami jeszcze długa droga.

 

Photo credit: Anonymous Account via Foter.com / CC BY