Niestandardowe formaty reklamowe cz. 2

Niestandardowe formaty reklamowe cz. 2

Widoczność reklam jest podstawowym wskaźnikiem pomiaru skuteczności reklam. Odpowiednia konfiguracja oraz dobór stosownego formatu gwarantuje efektywną komunikację. Mimo dużej dominacji standardowych modeli reklamowych, do branży docierają nowe i kreatywne formaty.

Poniżej prezentujemy drugą część wpisu na temat niestandardowych formatów reklamowych. Oto najważniejsze z nich:         

  • Format pełnoekranowy (Interstitial) – jeden z najpopularniejszych formatów reklamy, głównie mobilnej, która zajmuje całą stronę w przeglądarce, często uniemożliwiając użytkownikowi wykonanie ruchu, dopóki nie zaangażuje się w reklamę. Zwykle jest to kliknięcie przycisku X w celu jej zamknięcia, nierzadko przejście na stronę reklamy. Ze względu na to, że pokrywa cały ekran jest atrakcyjnych i skuteczniejszym formatem wśród reklamodawców.
  • Anchor Ad Format – jest to reklama zakotwiczona (z ang. anchor to kotwica). Jak sama nazwa wskazuje, to jednostka reklamy sieciowej, która zazwyczaj „zakotwicza” się na dole mobilnej wersji serwisu i pozostaje w tym miejscu, gdy użytkownik przewija stronę. Zwykle przycisk jest zamykany lub odrzucany w dowolnym momencie.
  • Filmstrip – jest to format w rozmiarze 300×600 pojawiający się zazwyczaj po prawej stornie witryny. Użytkownik po najechaniu myszką na reklamę, z pomocą przycisków ekranowych ma możliwość przełączania się pomiędzy 5 modułami kreacji. Format jest skonfigurowany do przechowywania danych lokalnych użytkownika, które są wyświetlane w formie ostatniej z 5 klatek.
  • Portret – jeden z nielicznych formatów, który oferuje bogate możliwości reklamowe oraz łatwo angażuje odbiorców w treść reklamy. Ze względu na duży rozmiar pozwala na włączenie wielu jednostek reklamowych w różnych sekcjach. Portret pojawia się jako prostokąt, zazwyczaj po prawej stronie witryny. Użytkownik może kliknąć ofertę i zobaczyć treść bądź po prostu zwinąć reklamę klikając w znak X.
  • Pushdown banner – format o wysokim współczynniku interaktywności oraz skuteczności. Oferuje reklamodawcom szerokie możliwości ofertowe oraz zachęca do bezpośredniej reakcji. Reklama o wymiarze 750×300 umieszczona jest na górze witryny w miejscu standardowego bannera. Jej rozmiar jest zdecydowanie większy i rozwija się po najechaniu kursora, przesuwając treść strony w dół. Ogromną zaletą tego formatu jest to, że nie zasłania treści na stronie.
  • In-image – ten rodzaj reklamy to po prostu element graficzny rozmieszczony w różnych częściach strony internetowej. Reklama tego typu może mieć różne formy, począwszy od reklam displayowych, informacji o produkcie czy marce umieszczone na zdjęciach czy wideo. Format typu in-image pojawia się od razu np. na losowej grafice na stronie.
  • Sidekick – rodzaj rozwijanej reklamy, która oferuje dużą przestrzeń reklamową. Pojawia się po prawej stronie ekranu podczas przeglądania zawartości strony. Gdy użytkownik nie wykonuje żadnego ruchu na stronie, to reklam wychodzi poza pierwotną ramę i pokrywa całą stronę. W momencie gdy Internauta zacznie skrolować witrynę, to reklama wraca na miejsce.

Tradycyjne bądź standardowe formaty reklamowe zaczynają dowodzić o ograniczonej interakcji użytkowników. W połączeniu z coraz większym wykorzystaniem adblocków oraz obojętnością internautów na reklamy powoduje obniżenie zarobków wydawców i reklamodawców. Warto zatem wdrożyć niektóre z niestandardowych formatów, które mogą przyczynić się do wzrostu przychodów ze strony.

Nie wiesz jaki format dobrać do Twojej strony? Skontaktuj się z nami, z przyjemnością Ci pomożemy J