Niestandardowe formaty reklamowe

Niestandardowe formaty reklamowe

Reklama w Internecie stała się nierozłącznym elementem wszystkich marketingowych budżetów. Nic w tym dziwnego – na świecie jest ponad 3,5 miliarda aktywnych użytkowników Internetu. Jak dotrzeć do nich z przekazem reklamowym?

Ze względu na brak jakichkolwiek reguł, co do których wydawcy w Internecie powinni się dostosowywać, użytkownik jest bombardowany dziesiątkami reklam. Według badań przeprowadzonych przez portal comScore wynika, że jeden użytkownik miesięcznie odbiera około 1,707 reklam. Często są to reklamy inwazyjne, które zamiast przyciągnąć uwagę drażnią.

Tradycyjne czy standardowe formaty reklam okazują się nieskuteczne. Użytkownicy nie wykazują  żadnej interakcji, a co za tym idzie coraz częściej instalują na urządzeniach rozszerzenia, które skutecznie blokują wyświetlanie reklam. Obojętność użytkowników Internetu przekłada się na obniżenie zarobków wydawców. Wraz z rozwojem technologii, specjaliści zaczęli definiować reklamę display na nowo. Oczywiście nadal jest wiele inwazyjnych i spamowych reklam, które ciężko zamknąć, ale są też skuteczne i efektywne formaty. Oto kilka z nich:

  • Skin ad – potocznie znany jako tapeta (z ang. wallpaper). To reklama, która jest chyba najmniej inwazyjna ze wszystkich, ponieważ obejmuje całe tło ekranu użytkownika. Tym sposobem, format bez żadnych przeszkód umożliwia użytkownikowi przeglądanie treści.
  • Reklama natywna – to prawdopodobnie najstarsza ze wszystkich wymienionych na tej liście. To w zasadzie format płatnych reklam, które są organiczne i naturalnie wmieszane w treści zawarte na stronie, co sprawia, że wygląda tak, jakby była częścią materiałów redakcyjnych. Warto dodać, że reklama natywna ma lepszy wskaźnik zakupu – prawie 18% – niż reklamy banerowe.
  • InText/ InLine – są to reklamy kontekstowe umieszone w treściach prezentowanych na stronie. Zazwyczaj mają formę podkreślonego wyrazu, po najechaniu którego wyświetlany jest dymek. Tego typu formaty ciężko jest wdrożyć, jak również później usunąć ze strony. Wydawcy, którzy zdecydują się na tego typu format pozostają przy nim przez długi czas.
  • InRead – ten rodzaj odnosi się do wideo, które nie od dziś wiadomo jest uważane za jeden z najpotężniejszych formatów reklamowych. W tym formacie wideo jest osadzone pośród treści witryny. Gdy użytkownik dotrze do określonego miejsca na stronie internetowej, wówczas film uruchamia się automatycznie. Natomiast gdy zacznie skrolować w poszukiwaniu dalszych treści reklama znika.

Niestandardowe formaty reklamowe są dobrym źródłem przychodów, ale tylko wtedy gdy są odpowiednio dobrane do strony i jej odbiorców. W kolejnym wpisie przedstawimy kolejne propozycje formatów, które mogą przyczynić się do wzrostu zysku ze strony.

Źródła:

https://blog.hubspot.com

http://sharethrough.com/

http://theonlineadvertisingguide.com