Consent Management Platform (CMP) – dlaczego warto to mieć?

Consent Management Platform (CMP) – dlaczego warto to mieć?

Uzyskiwanie zgód od użytkowników na emisje profilowanych reklam jest obecnie bardzo istotnym i niezbędnym dla reklamodawców działaniem. Co więcej reklamodawcy podejmują współpracę z wieloma wydawcami, co zrodziło potrzebę zarządzania wszystkimi uzyskiwanymi zgodami. W tym obszarze z pomocą przyszedł właśnie Consent Management Platform (CMP) – technologia, która umożliwia wygodne przechowywanie tychże zgód oraz zarządzanie nimi. Co powinniśmy wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Pop-up z pytaniem o zgodę

Każdy z nas, surfując po Internecie, spotkał się z wyskakującym okienkiem z prośbą o zgodę na wykorzystanie naszych danych lub informującym o zbieraniu tychże danych przez witrynę. Właśnie to wyskakujące okienko z informacją o prywatności jest zazwyczaj częścią platformy zarządzania preferencjami i zgodami, czyli CMP. Można powiedzieć, że są one ‘bramą’ do strony internetowej firmy lub aplikacji, a w pewien sposób budują pierwsze doświadczenie użytkownika z daną firmą. Już choćby z tego powodu warto zadbać o ich wygląd, treść oraz mechanizm, aby były możliwie najbardziej przyjazne użytkownikowi.

Łatwo się domyśleć, że na rozwój CMP istotny wpływ miało oczywiście RODO i regulacje związana z koniecznością uzyskania zgody na emisję profilowanych reklam. Szybko okazało się, że tego typu platformy są niezbędna dla prowadzenia przejrzystych działań reklamowych.

CMP dostępne na rynku

Istnieje kilka rodzajów rozwiązań CMP dostępnych na rynku, które można podzielić na następujące kategorie:

  1. narzędzia udostępniane przez firmy technologiczne,
  2. narzędzia firm dostarczających kompleksowe platformy adtech,
  3. narzędzia własne wydawców lub reklamodawców, 
  4. narzędzia niezależne.

Jak wynika z danych zebranych przez Adzerk w maju br., jednymi z najpopularniejszych platform CMP są te proponowane przez: 

OneTrust
Quantcast
TrustArc
Cookiebot
Crownpeak
Pełne zestawienie dostępne jest tu.

Należy wspomnieć, że swoje rozwiązanie CMP oferuje również Google. Jest ono oparte na “Funding Choices”, czyli narzędziu dla wydawców do wykrywania adblocka i komunikacji z osobami z niego korzystającymi.

Oferta dla Wydawców

Klienci YieldRiser również mogą skorzystać z profesjonalnego rozwiązania CMP. Firma w tym zakresie ściśle współpracuje z zewnętrznym dostawcą CMP, dzięki czemu jest w stanie przeprowadzić integrację systemu już w zaledwie kilka godzin. Wydawca dostaje wówczas gotowy skrypt do wstawienia na stronę, spełniający wszystkie niezbędne wymagania (m.in. standardy TCF 2.0 i obsługa zgód przekazywanych do Google). Całość nie wymaga już  samodzielnej konfiguracji ustawień.screen cmp

Jeśli chcesz dołączyć do grona obsługiwanych przez nas Wydawców oraz szukasz profesjonalnego rozwiązania do zarządzania zgodami od użytkowników – zachęcamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *