Widoczność reklam (viewability) – część druga

Widoczność reklam (viewability) – część druga

Wiemy już czym jest viewability i jakie standardy obowiązują przy jego określaniu. W tym wpisie chcielibyśmy dokładniej zgłębić temat mierzenia widoczności reklam oraz czynników, które mogą na nie istotnie wpływać.

Miejsce reklamy na stronie

Tym od czego w istotnej mierze zależy poziom viewability jest lokalizacja reklamy na stronie. Łączy się z tym także sposób przeglądania strony przez użytkownika. Nie zawsze formaty znajdujące się najwyżej na stronie www będą miały najlepsze wskaźniki widoczności. 

Dzięki mechanizmowi lazy load – czyli opóźnionemu czy odłożonemu ładowaniu zdjęć/ reklam, które pobierane są z adservera dopiero kiedy użytkownik zescrolluje stronę do miejsca, gdzie dana reklama ma się wyświetlić – również można osiągać bardzo dobre wyniki dla reklam umieszczonych dalej na stronie www. 

Wpływ na widoczność  formatów reklamowych ma również ich waga kB czy MB. Jeśli dany plik będzie ciężki, a co za tym idzie – będzie dłużej ładował się na stronie – wskaźniki jego widoczności będą zdecydowanie mniej zadowalające. Możliwe, że zanim reklama się załaduje użytkownicy już zechcą opuścić stronę. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wspomnianego już mechanizmu lazy load, dzięki któremu unikniemy długiego ładowania reklam i zmniejszymy ryzyko blokowania się innych elementów strony.

Co mówią raporty rynkowe?

Jak pokazują raporty, m.in. “Meetrics Benchmark Report Q4/2019”, najczęstszymi przyczynami braku widoczności jest nieoptymalna pozycja wyświetlania reklamy, a tuż za nią przełączanie się użytkownika do innych zakładek w przeglądarce.

Z tej samej publikacji możemy także dowiedzieć się, że w czwartym kwartale 2019 r. w Polsce, odsetek wyświetlonych banerów reklamowych spełniających minimalne wytyczne dotyczące widoczności, spadł na polskim rynku do 54%, wobec 56% kwartał wcześniej. Równocześnie średni czas kontaktu z reklamą display, czyli tzw. viewable viewtime, nieco na naszym rynku wzrósł. IV kwartał ub.r. okazał się natomiast bardzo udany dla reklamy wideo w naszym kraju – viewability reklam wideo wzrosło do poziomu 74% (wobec 69% w III kwartale). Źródło: NowyMarketing.pl

Hubert Świtalski z Meetrics zwraca uwagę, że wciąż potrzebna jest praca u podstaw, by podnosić viewability i co za tym idzie podnosić ROI związany z kampaniami internetowymi. Jak sam przyznaje optymizmem napawa to, że marketerzy mają coraz większą świadomość tej potrzeby i coraz chętniej korzystają z narzędzi pozwalających im weryfikować jakość powierzchni reklamowej i unikać nieefektywnych kanałów komunikacji.

Po jakie narzędzia zatem warto sięgnąć, aby podnieść jakość swoich działań?

Narzędzia do pomiaru viewability 

Jeśli chodzi o mierzenie widoczności reklam to poza popularnymi adserverami i platformami DSP, które mierzą i raportują viewability, mamy również kilka innych narzędzi, które mogą nam do tego posłużyć. Poniżej prezentujemy tylko kilka wybranych przykładów: 

  1. Integral Ad Science 
  2. Meetrics
  3. Moat
  4. Comscore
  5. DoubleVerify

Wszystkie wymienione rozwiązania posiadają akredytację Media Rating Council – organizacji, która stoi na straży najwyższych standardów m.in. w obszarze mierzenia widoczności reklam.  

Chcesz jeszcze raz przeczytać czym jest viewability reklam? Zajrzyj do pierwszej części artykułu na naszym blogu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *