Widoczność reklam (viewability) – część pierwsza

Widoczność reklam (viewability) – część pierwsza

Mierzenie efektywności reklam w Internecie możliwe jest na kilka sposobów. Istnieją różne mniej lub bardziej popularne parametry, określające widoczność reklamy.  Jednym z nich jest viewability, które powstało z potrzeby posiadania dokładniejszego miernika niż liczba odsłon (impression). Czym dokładnie jest viewability i jakie standardy obowiązują w jego określaniu? Te zagadnienia omówimy w pierwszym wpisie dotyczącym widoczności reklam na naszym blogu.

Definicja Viewability

Nadrzędnym celem kampanii marketingowych prowadzonych w Internecie jest to aby reklama została zauważona, a jej działanie skutkowało określoną reakcją użytkownika. Viewability dostarcza nam bardzo ważnych informacji o tym jaką część emisji (wyświetleń) reklam mógł faktycznie zobaczyć użytkownik, bo znalazły się fizycznie na ekranie, w aktywnej zakładce przeglądarki i w widocznej części strony www.

O uznaniu emisji reklam za widoczną decyduje część powierzchni reklamy oraz czas jej widoczności. Są to czynniki, które mogą być definiowane uznaniowo, choć wypracowano również pewne standardy powszechnie uznane przez niektórych wydawców, agencje i reklamodawców.

Zgodnie z nimi za widoczną uznaje się:

– w display – reklamę, której połowa powierzchni była widoczna na ekranie przez minimum jedną sekundę;

– w player – połowa powierzchni odtwarzacza reklamy video przez dwie ciągłe sekundy podczas odtwarzania reklamy.

Widoczność zwykle określa się jako procent reklam, które spełniły kryteria viewability. Choć można spotkać się także z innym parametrem – „measurable”. Ten wskaźnik podaje udział odsłon, dla których parametr widoczności mógł być zmierzony. Eksperci rynku reklamy zwracają uwagę, że ograniczenia techniczne mogą niekiedy uniemożliwić pomiar. W takich sytuacjach jeśli „measurable” znacznie odbiega od 100 procent, analiza viewability może być niewiarygodna. Warto więc ten parametr systematycznie sprawdzać.

Różne standardy

Tak, jak wspominaliśmy na rynku obowiązują różne standardy dotyczące viewability.

W październiku 2017 r. IAB Polska przyjęło standard wypracowany przez amerykańskie MRC (Media Rating Council, stosowany przez organizacje takie jak IAB US, American Association of Advertising Agencies i Association of National Advertisers). Uznaje on  wyświetlenie za widzialne (viewable), jeżeli co najmniej 50% pikseli pozostaje w widocznym obszarze okna przeglądarki przez minimum 1 sekundę w przypadku reklamy graficznej lub przez minimum 2 sekundy w przypadku reklamy wideo (czas odtwarzania filmu reklamowego).

Jak podaje na swoim blogu Marcin Barciński, niektórzy reklamodawcy lub agencje mediowe definiują viewability w bardziej restrykcyjny sposób, np. 100% powierzchni reklamy w widocznym oknie jest traktowane jako „widoczność”. Bardziej restrykcyjne i wymagające standardy mogą również dotyczyć reklamy video.

W kolejnym artykule na blogu omówimy czynniki, które wpływają na viewability oraz czym mierzyć widoczność.

 

Źródła:

https://programmatic.pl/viewability/

https://iab.org.pl/aktualnosci/iab-oglasza-standard-widocznosci-reklam-w-internecie/

Photo on Foter.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *