Programmatic video – kilka rzeczy, które warto o tym wiedzieć

Programmatic video – kilka rzeczy, które warto o tym wiedzieć

Nie od dziś wiadomo, że jeden obraz wyraża więcej niż tysiąc słów. To tłumaczy popularność reklam w formie wideo, które w dobie ciągłej – niemal 24h na dobę – obecności wielu z nas w sieci, staje się doskonałym narzędziem sprzedaży. Jeśli więc jesteś wydawcą i planujesz kampanie, warto abyś dokładnie poznał możliwości jakie otwierają się obecnie przed wideo w internecie z wykorzystaniem programmatic. 

Czym jest programmatic video?

Zacznijmy od początku, a więc od definicji. Jak sama nazwa wskazuje, programmatic video odnosi się do reklamy wideo sprzedawanej z udziałem SSP, DSP i Adexchange. Wymaga ona tego samego zestawu technologii i infrastruktury co programmatic display advertising. 

Warto od razu poznać kilka formatów, z którym programmatic video jest związane:

  • Instream Video

Jednym z najpopularniejszych z nich jest Instream, czyli reklamy odtwarzane wraz z materiałem wideo. Mogą być one umieszczane na początku treści wideo (pre-roll), w środku treści wideo (mid-roll), i po treści wideo (post-roll). Wielką zaletą Instream jest duża możliwość dostosowywania tych reklam do otoczenia, ze względu na model odtwarzania. Najchętniej wybieranym modelem tej reklamy jest Preroll. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – wyświetlanie reklam na początku treści wideo pozwala zarobić wyższe CPM (cost per mille) dla wydawców oraz zwiększony VCR (video competion rate) dla reklamodawców.

Reklamy wideo Instream odtwarzane są wraz z materiałem wideo, dzięki czemu można je w pełni dostosować do otoczenia. Ale oznacza to również, że musisz prowadzić własną bibliotekę wideo, aby móc uruchamiać reklamy. Inną niewątpliwą zaletą tego formatu jest również fakt, że są one inicjowane przez samego użytkownika.

  • Outstream Video

Przeciwieństwem Instream Video jest format Outstream, który jest szczególnie rekomendowany dla wydawców posiadających obszerną ilość treści redakcyjnych, a zdecydowanie mniejszą video. Outstream nie jest już tak elastyczną formą reklamy jak Instream. Reklamy w tym formacie są zazwyczaj automatycznie odtwarzane bez dźwięku,  z lub bez własnego odtwarzacza wideo i treści. Użytkownicy mogą zdecydować się na obejrzenie filmu w całości lub pominięcie go, przewijając wideo. Outstream reklamy wideo jest również w stanie wymagać wyższych CPM, ponieważ reklamodawcy ponoszą opłatę tylko za faktyczną oglądalność.

  • In-banner

Poza dwoma wymienionymi formatami, reklama programmatic może wykorzystywać jeszcze jeden dodatkowy tzw.  in-banner. Ten format zazwyczaj towarzyszy standardowym reklamom banerowym (300×250 lub 728×90). Są one odtwarzane automatycznie, bez dźwięku. Mogą być dłuższe od innych formatów, ponieważ nie ma w ich przypadku ograniczeń czasowych.

Minusem tego rodzaju formatu może być fakt, że nie są one inicjowane przez użytkownika. Dodatkowo in-banner, realizowany w niewłaściwy sposób, może również  wpływać na układ strony i go zniekształcać. Choć na jego korzyść przemawia to, iż można go wypróbować bez odtwarzacza wideo lub treści wideo.

Kierunek rozwoju branży

Wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie programmatic video będzie rosło. Rozwój w tym kierunku wydaje się być naturalnym dla branży. Warto więc już dziś przygotować swoją stronę na 3 z wymienionych formatów reklamowych oraz dowiedzieć się więcej na ich temat.

W kolejnych artykułach zgłębimy temat implementacji programmatic video oraz obowiązujących w nim standardów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *