First Price Auction i Second Price Auction – podstawowe różnice

First Price Auction i Second Price Auction – podstawowe różnice

Czym jest model First Price Auction? Na to pytanie odpowiedzieliśmy już kilka miesięcy temu  w tym wpisie na naszym blogu. Było to krótko po ogłoszeniu przez Google wprowadzenia tego modelu sprzedaży reklam. Dziś chcielibyśmy porównać dwa najpopularniejsze modele aukcyjne i omówić występujące między nimi różnice.

Czym jest Second Price Auction?

Zacznijmy od przykładu.

Mamy 3 oferentów, każdy z nich proponuje następujące kwoty jakie są skłonni zapłacić za odsłonę reklamową:

  1. Oferent – 3.00 $
  2. Oferent – 3.60 $
  3. Oferent – 3.30$

Kto z nich wygrywa? Zwycięzcą będzie oferent nr 2, który zaproponował najwyższą stawkę (3.60$), jednak wyznacznikiem opłaty, którą poniesie będzie druga najwyższa oferta w aukcji (3.30$) powiększona o 0,01$. W podanym przykładzie zwycięski oferent zapłaci dokładnie 3.31$.

CIEKAWOSTKA

Warto wspomnieć, że model nazywany obecnie Second Price Auction, wiele lat temu funkcjonował jako „System Vickreya”. Wikipedia wyjaśnia ten termin jako „technikę polegającą na złożeniu przez zainteresowanych nabyciem danego obiektu ofert cenowych, które nie są podawane do wiadomości publicznej. Aukcję wygrywa ten, kto złożył najwyższą ofertę, ale płaci on tylko tyle, ile zaproponowała następna w kolejności osoba”. System ten został opracowany przez ekonomistę Williama Vickreya, a pierwsze opisy pochodzą z 1961 roku. W praktyce zaczęto go stosować w latach 70. XX wieku. Sam Vickrey był zdania, że taki sposób przeprowadzania aukcji pozwala na ujawnienie rzeczywistej ceny, jaką są w stanie zapłacić nabywcy.

Czas na zmiany!

Model Second Price Auction przez lata był standardem, który branża zaakceptowała, mimo pełnej świadomości, że pozostawia on wiele do życzenia. Jego dużym minusem był brak przejrzystości i ograniczeń zmniejszających dochody, któremu położył kres wprowadzony w tym roku przez Google model First Price Auction.  Warto dodać, że niezależne giełdy adexchange (np. Index), praktykowały ten model już kilka lat wstecz.

Co charakteryzuje model First Price Auction?

Tutaj również zaczniemy od przykładu. Wróćmy do oferentów i cen za odsłonę reklamową – dla przypomnienia:

  1. Oferent – 3.00 $
  2. Oferent – 3.60 $
  3. Oferent – 3.30$

Tym razem ponownie zwycięzcą jest Oferent nr 2, jednak kwota którą zapłaci za odsłonę wyniesie dokładnie tyle, ile licytował – 3.60$.

Jak widać model First Price Auction wydaje się bardziej sprawiedliwy dla rynku i właściwie oddaje charakter aukcji w pełnym tego słowa znaczeniu. Tym samym zwiększa on stawki wygranej nabywców i możliwości uzyskania przychodów przez wydawców.

Więcej na temat First Price Auction tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *